Jak wygląda proces sitodruku

2023-03-21

Jeśli zamawiając nadruki na różnego rodzaju produktach zadałeś sobie to pytanie, to gorąco zachęcam Cię do dalszej lektury, dowiesz się konkretnie na temat procesu sitodruku.

Krok po kroku

Pomysł na nadruk

Wszystko zaczyna się w Twojej głowie, musisz odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

Jeśli masz już gotowy pomysł na to, co chcesz wydrukować i gdzie pora przejść do następnego kroku.

Stworzenie projektu

Tworząc projekt należy zawsze mieć w głowie produkt, na którym będzie on nadrukowywany.

Na przykład jeśli wiesz, że będzie użyty na długopisach (chociaż tutaj nie mowa o sitodruku), to nie może być zbyt szczegółowy, żeby wszystko było dobrze widoczne i się nie rozmazało.

Docelowo nasz gotowy projekt powinien być w formacie wektorowym, jego zaletami jest to, że jest nieskończenie skalowalny – zachowuje szczegóły i nie rozmazuje się nie ważne, jak bardzo zmieni się jego rozmiary – co jest istotne, jeśli planujemy wykonać nadruk na różnych produktach w różnych wielkościach.

Dzięki tak wykonanemu projektowi można go nałożyć zarówno na długopisy, jak i na samochód i nadal będzie wyglądać świetnie.

Jeśli zamawiasz nadruki, a nie sam je wykonujesz możesz również wysłać swoją grafikę w innym formacie, aczkolwiek wysyłając już w docelowym formacie oszczędzasz czas zarówno Tobie, jak i drukarni.

Dodatkowo zawsze warto mieć swoje firmowe zasoby zebrane w jednym miejscu w różnych formatach właśnie na takie okazje.

Robią tak takie brandy, jak na przykład Facebook, czy Youtube, udostępniają w jednym miejscu ich zasoby graficzne w różnych wersjach i formatach, nie mówię, że Ty też powinieneś je udostępniać, ale chodzi o trzymanie ich w jednym miejscu tak, żebyś miał do nich łatwy dostęp.

Przygotowanie siatki

Gdy mamy już gotowy nasz projekt czas przygotować siatkę do sitodruku.

Najpierw potrzebujemy kliszy, dzięki której naświetlimy nasz projekt na siatkę.

Klisza to kawałek przezroczystej folii, na której drukujemy czarną wersję naszego projektu, w tych miejscach, w których będzie czarno, tam będzie przechodzić farba przez sito.

Mając wykonaną kliszę należy przejść do naświetlenia jej na siatkę.

Najpierw należy wybrać miejsce, w którym będzie naświetlony nasz projekt, następnie potraktować siatkę specjalną emulsją, nałożyć kliszę, naświetlić, wypłukać emulsję z miejsc, w których jej nie chcemy, wysuszyć i siatka jest gotowa do użycia.

Przygotowanie farb i maszyny

Kiedy siatka się suszy i czekamy powinniśmy zająć się doborem farby.

My dobierając farbę do projektu posługujemy się wzornikiem Pantone solid coated.

Często podstawowe kolory farb, które posiadasz będą niewystarczające i będziesz musiał je dobrze wymieszać z innymi, aby uzyskać odpowiedni kolor.

Po doborze farb należy dobrać, jakiego stołu będziemy używać, jakiej maszyny w zależności od tego, na czym będziemy drukować i gdzie.

Kiedy siatka już wyschnie można przejść do zamocowania jej na maszynie i do następnego kroku.

Drukowanie

W końcu po tylu przygotowaniach można przejść do najbardziej satysfakcjonującego kroku, czyli drukowania.

Na początku należy również pamiętać, aby wykonać kilka prób, żeby sprawdzić, czy nasz nadruk wychodzi dokładnie tak, jak powinien.

Jeśli wszystko wygląda dobrze można wykonać już całą resztę, ale cały czas zwracając uwagę na jakość naszego nadruku.

Suszenie

Teraz została nam tylko cierpliwość i musimy odczekać, aż nasze nadruki wyschną, lub wysuszyć je samemu na przykład w tunelu.

Przy takich farbach, jak plastizole przepuszczenie ich przez tunel jest nawet wymaganą częścią produkcji, ponieważ bez potraktowania ich konkretną temperaturą po prostu nie wyschną.

Podsumowanie

Posiadasz teraz podstawowe wiadomości na temat tego, jak wygląda już samo drukowanie metodą sitodruku, niedługo również pojawi się post, jak można wykonać sitodruk samemu w domu, jeśli kiedyś będziesz chciał spróbować na przykład, jako kreatywna zabawa z dzieckiem.