Pierwsze wydruki 3D

28 lipca 2020

Ostatnio zastanawialiśmy się nad nad drukiem 3D i tym, czy może on znaleźć jakieś zastosowanie u nas w firmie więc na próbę zakupiliśmy pierwszą drukarkę 3D we w miarę przystępnej cenie – Creality Ender 5 – i kilka różnych rodzajów filamentów – materiałów z których się drukuje – i zaczęliśmy się bawić.

Pierwsze co wydrukowaliśmy, to różnego rodzaju zabawki i rzeczy, które po prostu ładnie wyglądały i sprawdzaliśmy przy okazji, co można stworzyć przy pomocy drukarki i tak powstały na przykład te dwa wazoniki.

Jak już się pobawiliśmy nowym nabytkiem nabraliśmy już małej wprawy w drukowaniu i w projektowaniu modeli oraz poszerzyliśmy wiedzę na temat materiałów zabraliśmy się za bardziej utylitarne wydruki.

Kilka rzeczy zrobiliśmy na podstawie istniejących już elementów, które nam się zepsuły lub zginęły, a część stworzyliśmy od pomysłu.

Tak też na podstawie kilku pękniętych części u nas w maszynach stworzyliśmy dla nich zamienniki. Zginął nam również jeden uchwyt do lampki do roweru, na szczęście mieliśmy drugą taką samą i mogliśmy ją sobie odtworzyć, co wyszło zaskakująco dobrze.

Oba wykonaliśmy z najwytrzymalszego materiału, jaki mieliśmy na miejscu – ABS – i jak na razie spełnia swoje zadanie bardzo dobrze.

Oprócz tego do nauki projektowania spróbowaliśmy też z pozytywnym rezultatem stworzyć case’y do telefonów, które mieliśmy pod ręką – iPhone X i kilka innych starszych.

Dodatkowo sprawdzamy też, czy da się zrobić własne otwieracze do butelek, które mogłyby być indywidualnie dostosowywane oraz na ile opłacalnym będzie tworzenie samemu koszyczków do balonów, które na dodatek byłyby z biodegradowalnego materiału.

Na razie walczymy też cały czas z tym, żeby wydruki wyglądały jak najlepiej, żeby ograniczyć późniejszą obróbkę po ściągnięciu modelu z drukarki i usprawnić cały proces.

W razie następnych przygód lub kolejnych informacji będą się pojawiać następne posty i wpisy na Facebooku.