Gdzie można użyć grafiki wektorowej?

15 lipca 2020

Zostało już powiedziane, jakie są różnice między grafiką wektorową, a rastrową oraz jak wykonać grafikę wektorową, jedno co nie zostało powiedziane na jej temat, to gdzie w ogóle można użyć takiej grafiki.

Grafika wektorowa w druku

Oczywiście to, co nas najbardziej interesuje, czyli druk. Grafika wektorowa w druku pozwala nam na bardzo dokładne odwzorowanie projektu niezależnie od rozmiarów.

Dodatkowo grafika wektorowa ma ostre krawędzie, co pozwala nam na na przykład naświetlenie siatki do sitodruku, jeśli próbowalibyśmy naświetlić projekt rastrowy, to krawędzie by się rozmywały i ostateczny wydruk nie byłby zbyt estetyczny.

Sieć, Strony internetowe, Programowanie

Grafiki wektorowe w sieci są równie przydatne, co w druku, ale tutaj uwydatnia się więcej ich zalet.

Po pierwsze to, co wszędzie, czyli skalowalność naszej grafiki.

Po drugie grafika wektorowa w porównaniu do rastrowej bardzo mało waży więc(chyba że grafika wektorowa zawiera bardzo dużo elementów, wtedy może ważyć nawet więcej) jeśli tylko chcemy zaoszczędzić trochę miejsca na serwerze warto pomyśleć, aby na przykład logo, czy ilustracje były w formie wektorów właśnie.

Ostatnie to, że dzięki temu, iż grafika wektorowa jest obliczana wzorami matematycznymi pozwala to na ingerowanie w jej poszczególne elementy za pomocą kodu lub nawet nie tylko ingerowanie, a nawet tworzenie ich.

Szczególnie przydatne to jest, kiedy chcemy dodać na przykład wykresy do strony, a biblioteka może nam ją wygenerować, jako obraz wektorowy.

Znaki, Symbole, Logotypy

Oczywiście równie ważna rzecz i przekładająca się na poprzednie dwie części to różnego rodzaju znaki i symbole takie, jak herby miast, godła, czy flagi państw oraz logotypy. Posiadanie u siebie zapisanych zasobów tego typu znacznie ułatwia późniejszą pracę.

Nie trzeba wtedy czekać na drukarnie, aż przerobią wasze rastrowe logo, czy projekt, na wektor, a jeśli chodzi o strony internetowe, to zaoszczędzisz dużo miejsca na serwerze.

Komiksy, schematy naukowe

Oprócz powyższych w grafice wektorowej mogą być wykorzystane również komiksy, schematy naukowe, czy inne graficzne środki wyrazu, które na to pozwolą.

Podsumowanie

Ewidentnie widać przewagę grafik wektorowych nad rastrowymi, ale to nie oznacza, że wektory są uniwersalne. W końcu zdjęcia, które robimy są w formacie rastrowym i nie zrobimy zdjęcia wektorowego oraz jeśli chcemy przedstawić zdjęcie swojego produktu, budynku, czy czegokolwiek, co wymaga realizmu nie będziemy tego przerabiać specjalnie na wektory.